Znakomita, niemęcząca trasa pokazująca maure­tańskie skarby w Hiszpanii, z jednodniowym wypadem do Maroka. W programie takie atrakcje jak malownicze krajobrazy Sierra Nevada – najwyższego łańcucha górskiego Hiszpanii, wizyta w Maladze – rodzinnym mieście Pabla Picassa i zwiedzanie Granady, miasta, o którym mówi hiszpańskie przysłowie: „kto nie widział Granady, nic nie widział”. Romantyczny kompleks Alhambra to najdoskonalszy zabytek kultury Maurów na ziemi hiszpańskiej. Spacer urzekającymi ogrodami Generalife, które są znakomitym przykładem islamskiej sztuki ogrodowej, dostarczy niezapomnianych wrażeń z jedynej w swoim rodzaju podróży do czasów panowania władców ostatniego mauretańskiego królestwa na ziemi hiszpańskiej. Warto przedłużyć tę hiszpańsko-mauretańsko-marokańską wyprawę o tydzień plażowania na Costa del Sol w jednym z hoteli z oferty ITAKI. Trasa w krajach zwiedzanych: ok. 800 km.

1. DZIEŃ

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Malagi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

2. DZIEŃ

Śniadanie. Czas wolny lub udział w wycieczkach fakultatywnych (za dodatkową opłatą na miejscu). Kolacja, nocleg.

3. DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do MALAGI, jednego z najstarszych miast portowych w basenie Morza Śródziemnego. Panoramiczny objazd miasta, nad którym górują potężne mauretańskie twierdze. Zwiedzanie olbrzymiej arabskiej fortecy Alcazaba, siedziby mauretańskich władców z IX w., z dobrze zachowanymi sztukateriami, eleganckimi patiami i pięknymi bujnymi ogrodami, oraz XIV-wiecznego zamku Gibralfaro, którego fortyfikacje sięgają XIII w. Z linii potrójnych murów obronnych rozpościera się wspaniały widok na miasto, port i arenę walki byków. Spacer eleganckimi uliczkami z tradycyjnymi barami tapas i kawiarniami do XVI-wiecznej katedry, jednego z ważniejszych obiektów sakralnych okresu renesansu w Andaluzji. Wizyta w Muzeum Picassa. Kolekcja jest darem synowej i wnuka artysty, który urodził się i spędził dzieciństwo w Maladze. Wizyta w winiarni i degustacja hiszpańskiego wina Malaga. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

4. DZIEŃ

Wczesne śniadanie. Całodzienna wycieczka do Maroka. Przejazd na południowy kraniec Hiszpanii do miejscowości Algeciras. Przeprawa promowa Cieśniną Gibraltarską do CEUTY, hiszpańskiej enklawy na kontynencie afrykańskim, gdzie arabska zabudowa miesza się z hiszpańską. Panoramiczny objazd centrum miasta. Przejazd do TETUANU, nazywanego córką Granady ze względu na andaluzyjskie wpływy w architekturze. Spacer uliczkami białej medyny, wpisanej na listę UNESCO, która zachowała swój andaluzyjski urok i atmosferę. Wizyta w aptece berberyjskiej z naturalnymi medykamentami (głównie na bazie olejku arganowego) i tradycyjnymi przyprawami. Obiad w typowej marokańskiej restauracji z muzyką arabską na żywo i pokazem tańca brzucha. Wizyta w wytwórni oryginalnych dywanów i kilimów berberyjskich. Tkactwo dywanów stanowi jedną z najstarszych tradycji rękodzielniczych w Maroku. Czas wolny. Transfer do portu w Ceucie. Przeprawa promowa do Algeciras. Powrót do hotelu późnym wieczorem. Kolacja, nocleg.

5. DZIEŃ

Śniadanie. Całodzienna wycieczka wiodąca przez tonące w andaluzyjskim słońcu malownicze krajobrazy do najdłużej istniejącego królestwa arabskiego w Hiszpanii – GRANADY, andaluzyjskiej perły u stóp Sierra Nevada. Zwiedzanie Alhambry – ogromnego, fascynującego i romantycznego kompleksu pałacowo-ogrodowego, przywołującego na myśl baśnie tysiąca i jednej nocy. Ten wspaniały pomnik architektury arabskiej w Europie otoczony jest pierścieniem czerwonych murów. Spacer urzekającymi Ogrodami Generalife, które są znakomitym przykładem islamskiej sztuki ogrodowej. Przejazd do centrum miasta. Czas wolny – indywidualne zwiedzanie renesansowej katedry Santa Maria de la Encarnacion i przylegającej do niej Capilla Real – późnogotyckiej kaplicy grobowej Królów Katolickich. Przejazd do dzielnicy Albaicin, najstarszej dzielnicy miasta i największej mauretańskiej dzielnicy Hiszpanii, pełnej wąskich uliczek, które zachowały orientalny charakter. Czas wolny w punkcie widokowym, skąd rozpościera się malownicza panorama warownej Alhambry. Kompleks pałacowo-ogrodowy Alhambry i Ogrodów Generalife oraz dzielnica Albaicin znajdują się pod patronatem UNESCO. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

6-7. DZIEŃ

Śniadanie. Czas wolny lub udział w wycieczkach fakultatywnych. Kolacja, nocleg.

8. DZIEŃ

Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Przelot do Polski.

UWAGI

  1. Obowiązkowe opłaty na miejscu: przeprawa promowa Algeciras-Ceuta-Algeciras, bilety wstępu i lokalni przewodnicy, degustacja wina, obiad: ok. 110 EUR.
  2. Jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy i wjazdu na terytorium Maroka jest paszport, który powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu.

Anita Pietrzak

Uwielbiam pracę z ludźmi, z wykształcenia jestem magistrem socjologii a w życiu zodiakalnym skorpionem. Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, jestem ambitna, uparcie dążę do wyznaczonego celu. Uwielbiam ten moment, kiedy ludzie wracają z wakacji szczęśliwi i wypoczęci — to najlepsza zapłata za moją pracę. Moje miejsce na ziemi to Hiszpania -zarówno kontynentalna, jak i ta wyspiarska. Mam zamiar kiedyś tam zamieszkać, ale najpierw chcę, aby każdy, kto przyjdzie do naszego biura podróży i wybierze wakacje, wrócił z nich zadowolony. Ostatnie 8 lat zdobywałam doświadczenie w Biurze Podróży Itaka. Przez ten czas zdobyłam wiedzę która pomaga mi idealnie dopasować wakacje do potrzeb moich klientów, odwiedziłam wiele miejsc w Europie i na Świecie, poznałam wielu wspaniałych ludzi.