Znakomity pomysł na połączenie klasycznego programu zwiedzania Grecji kontynentalnej i wypoczynku na Krecie – jednej z największych wysp na Morzu Śródziemnym. Program objazdu rozpoczyna się i kończy w Chanii, jednym z najpiękniejszych miast Krety. Na trasie całodzienne zwiedzanie Aten, Argolida, starożytna Olimpia, gdzie narodziła się idea igrzysk olimpijskich, wyrocznia delficka. Program obejmuje większość najważniejszych punktów na mapie Grecji. Zakwaterowanie w wygodnych hotelach, 2 nocne przeprawy promowe Chania-Pireus-Chania. Łącznie trasa: ok. 700 km, 320 mil morskich.

1. DZIEŃ

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Chanii. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie w okolicy Chanii. Nocleg.

2. DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do CHANII, jednego z najpiękniejszych miast Krety. Czas wolny – spacer po urokliwej, tętniącej życiem starówce, między ocalałymi fragmentami XVI-wiecznych murów miejskich: fort Firkas, meczet Janczarów, hala targowa zbudowana na miejscu weneckiego bastionu, latarnia morska zwana egipską. Zielone place, wąskie uliczki pełne weneckich i tureckich kamieniczek, wieże kościołów i minarety, a także niepowtarzalna nabrzeżna dzielnica portowa pełna kafejek stwarzają przyjemną, wakacyjną atmosferę. Około godz. 21.00 wypłynięcie z portu w Chanii. Nocleg na promie.

3. DZIEŃ

Przypłynięcie do PIREUSU, największego portu greckiego i trzeciego pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym. Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie ATEN, klasycznego greckiego miasta nieprzerwanie zamieszkiwanego od 7 tys. lat. Wizyta w muzeum Akropolu mieszczącym najcenniejsze zbiory sztuki starożytnej, przejście obok Teatru Dionizosa i Odeonu Heroda Attyka, na dominujący nad miastem Akropol – najważniejsze miejsce kultu patronki miasta, wpisane na listę UNESCO. Przejście przez agorę – rynek starożytnych Aten – do malowniczej dzielnicy Plaka pełnej krętych uliczek i klimatycznych tawern. Objazd centralnej części miasta: budynek parlamentu Grecji, dawniej pałacu królewskiego, gdzie mieści się Grób Nieznanego Żołnierza, Ogrody Narodowe z pawilonem wystawowym Zappio, gdzie w 2004 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał akces Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. Przejście na olbrzymi plac, gdzie wznosi się 15 potężnych kolumn – pozostałości po świątyni Zeusa Olimpijskiego – oraz do Stadionu Panatenajskiego, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 r. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): kolacja z pokazem folklorystycznym w pełnej życia dzielnicy Place, malowniczo położonej u stóp Akropolu. Powrót do hotelu. Nocleg.

4. DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do malowniczo położonego na zboczu Helikonu OSSIOS LUKAS, gdzie mieści się zespół klasztorny błogosławionego Łukasza, wpisany na listę UNESCO i słynący ze wspaniałych złotych mozaik w głównym kościele z XI w. Przejazd do DELF – najsłynniejszego stanowiska archeologicznego w Grecji kontynentalnej, objętego patronatem UNESCO. Zwiedzanie: święty krąg Apollina z najważniejszą wyrocznią starożytności, gdzie Pytie przepowiadały przyszłość w sprawach polityki, wojny i miłości; Skarbiec Ateńczyków wzniesiony dla uczczenia zwycięstwa nad Persami pod Maratonem, świetnie zachowany stadion, gdzie odbywały się igrzyska pytyjskie, imponujący teatr mogący pomieścić 5 tys. widzów i Omfalos – pępek świata, który do dziś przynosi szczęście. Czas wolny na obiad w lokalnej restauracji. Przejazd przez wiszący most Rion Antirion niezwykle malowniczą trasą w kierunku Patry. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

5. DZIEŃ

Przejazd w kierunku OLIMPII – najważniejszego ośrodka kultu Zeusa i miejsca narodzin idei igrzysk olimpijskich. To tutaj co 4 lata odbywały się najbardziej prestiżowe igrzyska w całej Helladzie, pierwsze z nich udokumentowano w 776 r. p.n.e. Zwiedzanie: gimnazjon, palestra (szkoła zapaśnicza), stadion o długości 192 m, świątynia Hery, świątynia Zeusa – najwspanialsza budowla Olimpii, we wnętrzu której stał olbrzymich rozmiarów posąg Zeusa, uznawany za jeden z siedmiu cudów świata. W programie także zwiedzanie niewielkiego muzeum z cennymi eksponatami z wykopalisk na terenie Świętego Gaju. Stanowisko archeologiczne w Olimpii jest objęte patronatem UNESCO. Przejazd w kierunku PATRY, której okolice słyną z winiarstwa. Przejazd do jednej z najstarszych winnic – Achaia Clauss, zwiedzanie i degustacja kilku gatunków win, z których najsłynniejsze to Mavrodafni. Przejazd do miasteczka Diakofto. Wjazd zębatą kolejką wąskotorową i przejazd malowniczym WĄWOZEM WURAIKOS z licznymi tunelami i mostami. Na trasie czekają niepowtarzalne i niezapomniane widoki: kontrastujące z soczystą zielenią surowe zbocza gór i mistyczne klasztory na zboczach wąwozu. Czas wolny na obiad w lokalnej restauracji. Przejazd malowniczą górską trasą nad Zatokę Argolidzką. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

6. DZIEŃ

Śniadanie. Wycieczka po wschodniej części Peloponezu – Argolidzie. Przejazd do NAFPLION, spacer po malowniczym, romantycznym weneckim miasteczku, dawnej stolicy Grecji z początku XIX w., dziś pełnym życia kurorcie popularnym wśród Ateńczyków. Nad miastem góruje kompleks twierdz, skąd można podziwiać panoramę Argolidy. Przejazd do stanowiska archeologicznego w EPIDAUROS, wpisanego na listę UNESCO, gdzie znajduje się ogromne sanktuarium ku czci boga medycyny Asklepiosa z największym z zachowanych do dzisiejszych czasów teatrem z IV w. p.n.e. o niebywałej akustyce oraz z antycznym stadionem i fragmentem świętej drogi prowadzącej do portu. Wizyta w starożytnych MYKENACH – „mieście obfitującym w złoto”, skąd pochodził przywódca Greków w wojnie trojańskiej – Agamemnon. Zwiedzanie imponującej starożytnej cytadeli mykeńskiej z Lwią Bramą, kompleksem pałacowym i Skarbcem Atrydów. Transfer do PIREUSU. Wypłynięcie z Pireusu. Nocleg na promie.

7. DZIEŃ

Przypłynięcie do CHANII. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Śniadanie. Czas wolny na wypoczynek lub plażowanie. Nocleg.

8. DZIEŃ

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Przelot do Polski.

UWAGI

  1. Obowiązkowa opłata za bilet na prom: Chania-Pireus-Chania, fotele lotnicze ATS: ok. 80 EUR/os.; na miejscu, w miarę dostępności możliwość zarezerwowania kabin; orientacyjne ceny: kabina wewnętrzna 2-os.: ok. 145 EUR/os., kabina wewnętrzna 3-os.: ok. 120 EUR/os., kabina wewnętrzna 4-os.: ok. 105 EUR/os.
  2. Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu i lokalni przewodnicy: ok. 105 EUR, bilety komunikacji miejskiej (Ateny): ok. 10 EUR, kolejka wąskotorowa na trasie Diakofto-Kalavrita: ok. 10 EUR.

Anita Pietrzak

Uwielbiam pracę z ludźmi, z wykształcenia jestem magistrem socjologii a w życiu zodiakalnym skorpionem. Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, jestem ambitna, uparcie dążę do wyznaczonego celu. Uwielbiam ten moment, kiedy ludzie wracają z wakacji szczęśliwi i wypoczęci — to najlepsza zapłata za moją pracę. Moje miejsce na ziemi to Hiszpania -zarówno kontynentalna, jak i ta wyspiarska. Mam zamiar kiedyś tam zamieszkać, ale najpierw chcę, aby każdy, kto przyjdzie do naszego biura podróży i wybierze wakacje, wrócił z nich zadowolony. Ostatnie 8 lat zdobywałam doświadczenie w Biurze Podróży Itaka. Przez ten czas zdobyłam wiedzę która pomaga mi idealnie dopasować wakacje do potrzeb moich klientów, odwiedziłam wiele miejsc w Europie i na Świecie, poznałam wielu wspaniałych ludzi.